Zemin Etüdü Neden Önemli?

12016 Yılındayız Fakat Kaç Kişi Zemin Etüdü, Zemin İyileştirme, Zemin Araştırması Gibi Konuların Önemini Biliyor? Zemin Etüdünün Önemi!

Çoğumuz son 10 yıla kadar binalarımızın nasıl bir zemin üzerine kurulduğunu dahi bilmiyorduk. Aslında bilginin dışında bunu çoğu kişi düşünmemişti bile. Ta ki, 1999 yılında meydana gelen İzmit – Gölcük depremine kadar. Adapazarı ve Yalova’da ortaya koydu acı sonuçları görünce elbetteki herkes bu konuda oturup bir düşünmeyi tercih etti. Peki zemin etüdünün önemi konusunda neler var?

ZEMİN TÜRÜ VE DEPREMİN BİR BİRİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Depremden sonra yapılarda meydana gelen hasarların belirli alanlarda toplanması, bize bu türden doğal afetlerin üzerinde bulunduğumuz zeminin ne kadar önemli olduğunu göstermiş oldu. Bunun sonucunda ise kafalarda kötü zemin, iyi zemin kavramları oluşmaya başladı. Bir süre sonra, her zaman doğru olmasada iyi zeminlerin sert zeminler olduğunu, kötü zeminlerin ise yumuşak zeminler olduğunu öğrendik.

1

 

Biraz daha bilimsel bakarsak; sert zeminlerin sismik dalga (S dalgası) hızı yüksek, yumuşak zeminlerin ise sismik dalga hızları düşük zeminlerdir. Yumuşak zemin tabakalarının gelen deprem dalgalarını yüksek miktarda büyüttüğü ve yeryüzünde meydana gelen hasarlarda önemli bir rol oynadığı uzun süredir bilinmesine rağmen, bu konuda ki en önemli bilgiler 1985 Michoacan Meksika depreminin ardından yürütülen gelişmelerle belirlenmiştir.

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van depreminde yıkılan onlarca bina kötü zemin üzerine kurulmuş ve depremin olmasıyla birlikte kötü zeminde meydana gelen kayma (sıvılaşma) sonucu binalar devrilmiş, toprak içerisine gömülmüş ve zemin hasarından dolayı yıkılmıştır. Günümüzde yapılar için en önemli konu yapılacakları zeminler hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olunması kötü zeminlere karşı gerekli iyileştirmelerin yapılmasıdır.

ZEMİN İYİLEŞTİRMEK İÇİN BU MALİYETE DEĞER Mİ?

Günümüzde büyük yapı şirketlerinin yaptığı yapıların maliyetinin %30-40 lık bir kısmı temel ve zemin araştırmaları için harcanmaktadır. Olayın içine daha derinden baktığımız zaman yapılara istenildiği kadar büyük kolon-kiriş yapılsa da, donatıları fazla konulsa ve yüksek mukavemetli betonlar kullanılsa da zeminin kötü olması tüm bu yatırımların boşa gitti gerçeğini değiştirmeyecektir. Elbette ki yapılan zemin etüdü sonucunda zemin yeteri kadar sağlam olması da olasıdır. Bunun bilinmesi gereksiz masraflardan kaçınılmasını sağlar ve daha az maliyetle daha çok iş yapılabilir.

Geo-Tek Mühendislik bölgenin jeolojik yapısını tanıyan ve sahip olduğu bilgi ve deneyimle müşterilerine en iyi hizmeti veren bir kuruluştur. Yaptığı çalışmalar ile zeminin yapılaşmaya el verişli olup olmadığını araştırır, zemine hakim olmanız için gerekli değerleri raporlayarak hizmetinize sunar. Zeminin taşıyabileceği maksimum kuvveti belirleyerek sizin için minimum masrafla maksimum kârı elde etmenizi sağlar.

 

Bu yazı için yorumlar kapalı.